Wszystkie dzieci płaczą, ponieważ jest to jedyny sposób, aby powiedzieć, że Ciebie potrzebują. Noworodki płaczą z różnych powodów. Czasem łatwo jest to zrozumieć i szybko je uspokoić, ale innym razem może to być trudniejsze… Oto nasz przewodnik, który być może pomoże Ci lepiej rozpoznać potrzeby malucha, kiedy płacze.

Dlaczego moje dziecko ciągle płacze?

To jest trudne pytanie, ale jest wiele możliwych przyczyn. Może to być:

  • głód,
  • zmęczenie,
  • potrzeba zmiany pieluszki,
  • nudna,
  • wzdęcia,
  • zbyt ciepło lub zimno…

… lub po prostu dlatego, że dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Na początku macierzyństwa, może upłynąć trochę czasu zanim znajdziesz powód, dla którego maluch jest zdenerwowany i uda Ci się go uspokoić.

Co mogę zrobić, aby dziecko przestało płakać?

Możesz zrobić wiele rzeczy, aby uspokoić dziecko, takich jak:

  • nakarm je, zmień pampersa, jeśli jest mokry lub brudny,
  • daj dziecku coś do słuchania, zabawy lub patrzenia,
  • zrób maluchowi masaż pleców lub delikatny masaż ciałka olejkiem dla niemowląt,
  • idź z nim na spacer lub przejażdżkę samochodem – kołysanie może je uspokoić,
  • zrób dziecku ciepłą kąpiel

Moje dziecko płacze w czasie snu, co powinnam zrobić?

Przykro jest słyszeć, kiedy dziecko płacze podczas snu, ale, uspokajamy, że jest to bardzo powszechne i zazwyczaj nie ma się czym martwić.  Noworodki często chcą jeść w nocy, więc najczęściej, płacz to sygnał, że trzeba je nakarmić. Pamiętaj, że Twoje dziecko wciąż rośnie, sen jest czasem, kiedy mózg dziecka przetwarza myśli i przechowuje wspomnienia. Jest prawdopodobne, że podczas snu, staje się to dla niego trochę przytłaczające i prowadzi do płaczu. Jeśli wiesz, że maluch nie jest głodny, możesz spróbować poczekać chwilę, ponieważ często dzieci same się uspokajają. Jeśli płacz jest uporczywy, sprawdź czy nie jest maleństwu zbyt ciepło lub zimno, a może jest potrzebna zmiana pieluszki?

Moje dziecko płace podczas karmienia piersią

Najczęstszym powodem dlaczego noworodki płaczą podczas karmienia piersią jest problem malucha z uchwyceniem piersi i jej ssaniem (zobacz nasze nakładki silikonowe do karmienia piersią). Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma z tym problem, skontaktuj się z położną, opiekunem zdrowia lub lekarzem. Innym powodem może być refluks, który wywołuje wymioty po karmieniu mlekiem. Jeśli maluch za każdym razem wymiotuje więcej niż tylko niewielką ilość mleka, gdy je karmisz, skontaktuj się z położną lub lekarzem rodzinnym.

Moje dziecko płacze, kiedy odkładam je do łóżeczka

U starszych dzieci często rozwija się lęk separacyjny, oznacza to, że mogą być zaniepokojone, gdy je odkładasz lub oddalasz się od nich. Jest to bardzo powszechne i jest spowodowane tym, że dziecko zdaje sobie sprawę z tego, jak zależne jest od Ciebie i boi się. Spróbuj zostać blisko niego przez jakiś czas i daj mu coś, co pachnie Tobą, np. szalik lub zabawkę,  żeby je pocieszyć.

Dlaczego noworodki nie płaczą łzami?

Noworodki zazwyczaj nie mogą płakać rzeczywistymi łzami, ponieważ ich gruczoły łzowe, które produkują łzy, jeszcze nie są w pełni rozwinięte. Dzieci zaczynają płakać łzami od około dwóch tygodni od narodzin.

Czy zostawić dziecko, kiedy płacze?

Często mówi się, żeby czasem zostawić dziecko samo, kiedy płacze i próbuje zasnąć. Nie zaleca się tej praktyki w przypadku noworodka, ale może działać z starszymi dziećmi – kiedy rozwiną zdolność do uspokajania się. Pamiętaj jednak, że każde dziecko – i każdy rodzic – jest inny. Więc to, co działa dla u jednych, może nie działać u innych.

Moje dziecko nie przestaje płakać, co robić?

Może to być spowodowane kolką, która powoduje duży dyskomfort. Częstymi objawami, że dziecko może mieć kolkę, jest zaciskanie piąstek, czerwona twarz i podnoszenie nóg do brzucha. Kolka najcześciej zdarza się wieczorami. Nikt dokładnie nie wie, co ją powoduje, ale tulenie dziecka oraz robienie mu ciepłych okładów na brzuszek, jest zazwyczaj wystarczające. Jeśli jednak płacz trwa długo i dziecko nie przestaje, może to oznaczać chorobę, dlatego zadzwoń pod numer alarmowy lub skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jak sobie radzić, kiedy dziecko wciąż płacze i trudno je uspokoić?

Zdrowe noworodki różnią się znacznie pod względem ilości i częstotliwości płaczu. Dla rodzica jednak może to być trudne do zniesienia, zwłaszcza gdy jest zmęczony. Jeśli płacz Twojego dziecka powoduje u Ciebie ciężki stres, jest całkowicie w porządku, jeśli położysz dziecko na chwilę w łóżeczku lub wózku, żeby odpocząć na kilka minut i się uspokoić. Nigdy nie potrząsaj dzieckiem, niezależnie od tego, jak bardzo się stresujesz, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mózgu. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się prosić najbliższych o wsparcie lub pomoc psychologiczną. Pamiętaj, Wasze samopoczucie i komfort są najważniejsze.