Od lat trwają ożywione dyskusje na temat tego czy podawać dziecku smoczek, czy nie oraz jaki ma to wpływ na jego zdrowie, ale bez względu na opinie, nie da się ukryć, że smoczek, jest niezbędnym elementem każdej wyprawki. Smoczki są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym akcesorium do uspokojenia malucha, zaraz obok gryzaków. Wybór odpowiedniego, z pozoru mało ważnego smoczka, ma również duże znaczenie, szczególnie w przypadku wcześniaków. Jeśli Twój niemowlak pojawił się przed terminem, nie martw się, nadal istnieją doskonałe smoczki dla wcześniaków. Nie wiesz, jaki smoczek kupić? Podpowiadamy!

Jaki wybrać rozmiar smoczka dla wcześniaka?

Istnieje wiele różnych wzorów, kolorów, zalet, a co najważniejsze rozmiarów smoczków. Wybór odpowiedniego rozmiaru smoczka jest ważny dla bezpieczeństwa dziecka, rozwoju jamy ustnej i komfortu podczas jego stosowania. Większość smoczków posiada oznakowania na opakowaniu, które podają wiek dziecka. Może on wynosić od 0+ do 0-6 miesięcy, a najwięcej do 18+ miesięcy. Rozmiar smoczka dotyczy jego tarczy i brodawki sutkowej. Tarcza to zewnętrzną częścią smoczka otaczająca wypustkę – miękka silikonowa część, która wchodzi do ust dziecka.

Każdy element smoczka musi mieć odpowiedni rozmiar, aby był bezpieczny i wygodny dla Twojego dziecka. Jeśli wybierzesz smoczek, który jest zalecany dla dziecka starszego niż Twoje, szczególnie jeśli chodzi o wcześniaków, wypustka smoczka może być dla niego zbyt duża i niewygodna. Smoczki dla wcześniaków powinny mieć cechy, wykraczające poza tradycyjną konstrukcję smoczka. Niektóre mają specjale wycięcia, aby pomieścić w nich rurki z maszyn medycznych lub do karmienia. Dodatkowo mogą mieć jednoczęściową konstrukcję, która zmniejsza ryzyko poluzowania lub zerwania elementów, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Smoczki dla wcześniaków są zaprojektowane specjalnie dla nich, zapewnić im najwyższy komfort, bezpieczeństwo i łatwość użycia.

Zalety używania smoczków dla wcześniaków

Badania wykazują, że wcześniaki, które używały smoczka, były w stanie przejść do samodzielnego karmienia wcześniej niż dzieci, których ich nie używały. Ponieważ większość niemowląt uczy się i ćwiczy ruchy ssania w łonie matki w późniejszych stadiach ciąży, wcześniaki mogą potrzebować urządzeń, które mogą im pomóc w tej praktyce poza macicą. Ponadto stosowanie smoczków wiąże się z niższym ryzykiem SIDS (śmierci łóżeczkowej). Uspokajający smoczek dla wcześniaka, który ma przede wszystkim ćwiczyć odruch ssania, jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że jest to smoczek przeznaczonych dla wcześniaków. Jego zadaniem jest przygotowanie dziecka do jedzenia z butelki lub piersi. Warto zauważyć, że w początkowym okresie często wcześniaki karmione są za pomocą strzykawki.

Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek dla wcześniaka?

  • Rozmiar: tradycyjnym smoczkom przypisuje się przedziały wiekowe, takie jak 0-6 miesięcy lub 6+ miesięcy.
    Smoczek dla wcześniaków powinien być  wyprodukowany dla nich lub 0+ miesięcy.
  • Komfort: a konkretnie kształt brodawki sutkowej. Wypustki smoczków występują w wielu różnych wzorach, z których każdy ma swoje zalety. Niektóre mogą być ortodontyczne, inne będą bardziej naturalne i imitujące prawdziwy sutek.
  • Łatwość użycia: zwróć uwagę na to czy smoczek ma konstrukcję łatwą do czyszczenia, przechowywania i ogólnego użycia.
    Niektóre smoczki nie mają miejsca na klips do smoczka, co może być kłopotliwe. Jeszcze inne można myć w zmywarce.

Który smoczek jest odpowiedni dla Twojego dziecka?

Na szczęście smoczki są stosunkowo niedrogie, dlatego najlepszym sposobem na znalezienie optymalnego jest ich wypróbowanie. Każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje preferencje. Dlatego prawdopodobnie może być konieczny zakup kilu smoczków i przetestowanie ich ze swoim maluchem, zanim znajdziecie odpowiedni.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz smoczki uspokajające stworzone z myślą o najmniejszych dzieciach. Wykonano je z materiałów trwałych i bezpiecznych. Mają kształt, który nie zaburza prawidłowego rozwoju mowy i zgryzu, jednocześnie umożliwiając swobodne oddychanie i przełykanie śliny.