Już na początku wcześniactwo wiąże się z występowaniem szeregu powikłań i dolegliwości. Nasilenie objawów klinicznych jest tym większe, im bardziej niedojrzałe jest dziecko. Często narządy nie są w pełni wykształcone i dostosowane. Pielęgnacja nie jest typowa dla takiego maluszka. Skóra wcześniaka jest dużo cieńsza od skóry niemowlaka. Dużo szybciej się przesusza i traci szybciej wodę. Jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Skóra rozwija się cały czas podczas ciąży i dobrze wykształcona jest dopiero po 34 tygodniu ciąży. Warstwa rogowa naskórka jest krucha i predysponuje do większej ilości otarć i uszkodzeń skóry. Zdecydowanie łatwiej dochodzi do wszelkich podrażnień. Skóra wcześniaka choć powinna, nie stanowi szczelnej bariery przed światem zewnętrznym. Nie chroni przed niską i wysoką temperaturą, urazami mechanicznymi, a także przenikaniem substancji chemicznych.

Codzienna pielęgnacja wymaga ostrożności

Przede wszystkim należy dbać o skórę. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość. Skóra wymaga regularnego nawilżania i natłuszczania odpowiednimi preparatami. Bardzo ważne są kąpiele, aby środki myjące były łagodne dostosowane do skóry wrażliwej. Najlepiej aby preparaty zawierały delikatne i naturalne składniki, tak aby zostawiały na skórze cienki filtr, który zabezpieczy skórę przed nadmierną utratą wody.

Uszkodzenia skóry

Często wcześniak podłączany jest do wielu urządzeń, sondy, kable  różne plastry. Skóra wcześniaka wykazuje szczególną wrażliwość na urazy mechaniczne. Ważnym elementem pielęgnacji są okolice pieluszkowe. Stwierdza się naukowo podwyższoną wrażliwość skóry wcześniaka na działanie innych środków drażniących, jak mocz i  stolec; wydaliny te szybko mogą wywołać zapalenie skóry (pieluszkowe zapalenie skóry).Krem do pupy powinien być najwyższej jakości z doskonałym składem. Trzeba też pamiętać o regularnym wietrzeniu skóry pośladków maluszka. Takie produkty z krótkim i dobrym składem są w ofercie naszego sklepu, aby ułatwić rodzicom ich wybór.

Dotyk

Pamiętajmy jednak o jednym żaden kosmetyk nie zastąpi dotyku skóry i zapachu mamy i taty a więc kangurujmy dzieci jak najwcześniej i najwięcej dając im poczucie bezpieczeństwa i stymulując prawidłowy wzrost. Zarówno będąc w szpitalu jak i podczas pobytu w domu. Dziecko w kontakcie skóra- skóra lepiej się rozwija i pobudzamy wtedy układ odpornościowy do pracy. Dzieci kangurowane lepiej śpią i przybierają na wadze.