Karmienie piersią jest nam wpajane od najmłodszego. Często obserwujemy nasze mamy lub ciocie, które karmią naturalnie swoje noworodki. Przyszłe mamy chodzą do szkoły rodzenia i wiedzą jak karmić. Niestety u mam wcześniaków często jest to niemożliwe lub zaburzone. Mają tak wiele wyzwań i decyzji na samym początku. Ogromny stres jest zdecydowanie największym czynnikiem zaburzającym prawidłowa laktację. Na przedwczesny poród nikt nie może się dobrze przygotować. To egzamin z życia. 

Dlaczego warto karmić wcześniaka mlekiem matki?

Mleko matki ma olbrzymie znaczenie zwłaszcza dla wcześniaków. Nie jest zwykłym pokarmem. Ze względu na przedwczesny poród wcześniaki nie otrzymują odpowiedniej ilości kwasu DHA (kwas tłuszczowy kluczowy dla prawidłowego rozwoju mózgu i oczu) oraz immunoglobulin G (przeciwciał). Przekazywane są one z organizmu matki do płodu poprzez łożysko.

Mleko mamy zawiera substancje ochronne przeciwdziałające poważnym problemom zdrowotnym, na które niezwykle często narażony jest wcześniak, takim jak silne infekcje, retinopatia wcześniacza (mogąca powodować utratę wzroku) oraz dysplazja oskrzelowo-płucna (przewlekła choroba płuc). Wraz z mlekiem matki dziecko otrzymuje witaminy, minerały i przeciwciała, które są niezbędne dla wzmocnienia układu odpornościowego.

Karmienie wcześniaka piersią chroni przed chorobami

Im więcej mleka matki otrzymuje Twoje dziecko, tym mniej podatne jest na choroby. Liczy się więc każda kropla! Wyniki badań wskazują, że wcześniaki żywione mlekiem mamy są mniej narażone na infekcje oraz martwicze zapalenie jelit w okresie okołoporodowym oraz że wykazują wyższe parametry rozwoju funkcji poznawczych w wieku późniejszym w stosunku do dzieci żywionych sztuczną mieszanką. Warto podjąć te starania i jeśli niemożliwe jest karmienie na samym początku nie poddawaj się odciągaj mleko i podawaj je dziecku. Wcześniak urodzony przed 32 tygodniem może urodzić się zbyt słaby na samodzielne jedzenie i musisz o tym wiedzieć.

Jak pobudzić i wspierać laktację?

Nie jest to prosta sprawa i każdy organizm jest inny. Nie ma jednej recepty aby laktacja od razu wybuchła. Zdecydowanie najważniejsze czynniki to spokój i cierpliwość, przyjazna atmosfera czy to w szpitalu czy w domu. Nawadniaj organizm solidnie. Pij herbatki na laktacje lub nawet kawę! To mit ze nie możesz jeść wszystkiego. Odciąganie mleka nie jest przyjemną czynnością ale krok po kroku mleka produkuje się więcej. Warunkiem jest regularność oraz dobry sprzęt najlepiej profesjonalny laktator. Odciąganie mleka sprawi, ze podtrzymasz laktacje do czasu aż maluch podrośnie. Nie poddawaj się po pierwszych porażkach. Stała laktacja wymaga wielu prób i łez. W trakcie karmienia piersią najlepiej zrezygnować z usztywnianych staników. Tego typu modele będą prawdopodobnie wywoływać ból piersi i zaburzać laktację.

Jak radzić sobie z „pogryzionymi” brodawkami?

Jeśli twój wcześniak dorośnie już do ssania i zaczniesz przygodę z karmieniem piersią przygotuj się na ten radosny a zarazem bolesny moment. Większość mam ma na początku obolałe brodawki. Zdarzają się pogryzienia nawet u mam typowych noworodków. Nie jest obcym zjawiskiem krew i popękane brodawki. Ulgę przyniesie Ci krem z lanoliną, woskiem pszczelim i nagietkiem lekarskim. Szybko zregeneruje skórę oraz da Ci poczucie komfortu i ulgi! Możesz również zastosować specjalne silikonowe nakładki na brodawki .Polecamy również bezzapachowy balasam na brodawki, który zawiera organiczny ekstrakt z nagietka i nie trzeba go usuwać przed karmieniem piersią.

Jak podtrzymać laktację?

Pamiętajmy unikajmy podczas karmienia dużych dawek stresu, nawadniajmy odpowiednio nasz organizm. Sen odgrywa tu również ważną role. Dbajmy o swoja dietę jak i o dziecko przystawiając je na żądanie. Poród przedwczesny nie musi wiązać się z rezygnacją z karmienia piersią – możesz karmić swoje maleństwo długo i efektywnie, wpierając  jego  wzrost i  rozwój. To od ciebie zależy laktacja- im bardziej zadbasz o spokój i regularność tym lepsze efekty utrzymasz.

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jeśli laktacja się ustabilizuje i będziesz miała nadprodukcje mleka dobrym pomysłem jest mrożenie i wykorzystanie jego w późniejszym czasie. Specjalne woreczki do zamrażania pokarmu, które można układać pionowo, nie zajmują wiele miejsca w zamrażarce posiadamy w naszym sklepie. Zawsze gdy będziesz musiała nagle wyjść z domu lub załatwić sprawę na mieście twój pokarm będzie gotowy do rozmrożenia i podania niemowlakowi. To bardzo wygodna metoda, która obecnie stosuje większość mam.

Jaka butelka dla wcześniaka, kiedy nie możesz karmić piersią?

Wielokrotnie mama nie może nakarmić swojego wcześniaka samodzielnie. W takiej sytuacji musi korzystać ze specjalnych butelek dedykowanych wcześniakom i podawać maluchowi odciągnięty laktatorem pokarm. W przypadku braku całkowitej laktacji możesz skorzystać ze specjalnego mleka modyfikowanego. Taką decyzję które mleko i w jakiej ilości podejmuje neonatolog. Pamiętaj! Wcześniak zostaje wypisany do domu w momencie, gdy samodzielnie oddycha, posiada zdolność termoregulacji oraz jest w stanie odżywiać się, ssąc pierś lub smoczek.

Sprawdź naszą ofertę przeznaczoną dla karmiących mam: