Wcześniak jest dzieckiem bardzo różnorodnym i nieschematycznym w procesie rozwoju. Nie można go w sposób oczywisty sklasyfikować, na pewno istotną cechą umożliwiającą ich prawidłowy i bezpieczny rozwój jest rehabilitacja.

Wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka i jego stabilności.  Rehabilitacja wcześniaka polega na stymulowaniu ciała dziecka i pracy z dzieckiem w taki sposób, aby jego rozwój przebiegał w sposób możliwie jak najbardziej zbliżony do prawidłowego. Rehabilitacja wcześniaka może przebiegać wielopłaszczyznowo w zależności od techniki jaką dysponuje dany fizjoterapeuta. Mamy kilka znanych technik:

Ndt Bobath

To najpopularniejsza metoda pracy wg koncepcji NDT Bobatha, stworzona w latach 20-tych XX wieku. Opiera się na metodzie neurorozwojowej. Przede wszystkim to instruktaż prawidłowego wykonywania   zabiegów pielęgnacji dzieci: karmienie, noszenie, tulenie, przewijanie. W tej metodzie kluczem jest wypracowanie prawidłowej jakości wzorców ruchu.

Metoda Vojty

Stworzona w latach 60-tych przez Vaclava Vojtę. Technika ta opiera się na uciskaniu konkretnych punktów na skórze dziecka aby tym samym wspomóc go  w prawidłowym rozwoju i stymulować go do wykonywania odpowiednich ruchów umożliwiających przemieszczanie się.

Osteopatia

Jest to obecnie najprężniej  rozwijająca się dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Skupia się na holistycznym podejściu do pacjenta. Poprzez stymulacje odpowiednich układów w ciele człowieka wywołuje się określone reakcje. W osteopatii  techniki pracy są przyjemne i również akceptowalne przez pacjenta.

A w domu…

Nie zapomnijmy tez o klasycznym masażu Shantala, masażu relaksacyjnym, tuleniu dzidziusia oraz zasadzie 3C:Ciemno, cicho i ciepło( w pierwszych dobach życia wcześniaka) wszystkie produkty do zasady 3C znajdziesz w naszym sklepie takie jak kokon, kocyk, czy ciepłe bawełniane body. Podczas stosowania tych zabiegów nigdy nie wybudzaj dziecka ze snu i stosuj redukcję jaskrawego oświetlenia.