Jeśli zaskoczył Cię niespodziewanie szybki poród i chcesz sprawdzić co przydaje się dla wcześniaka najbardziej ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Każda przyszła mama będąc w ciąży planuje ten wyjątkowy dzień jakim jest poród. Kompletuje wyprawkę, czyta poradniki, kupuje malutkie ubranka, kosmetyki i niezbędne akcesoria dla noworodka na wyprawkę do szpitala. Właśnie niezbędne? Co jest niezbędne a co jest gadżetem? Wybór na rynku jest ogromny. Postaramy się przytoczyć doświadczenie mam. Większość z nich nie wyobraża sobie pielęgnacji niemowlaka bez nich. Warto się zapoznać z doświadczeniem mam i przeczytać co się przyda.

Oto lista niezbędnych akcesoriów na wyprawkę do szpitala dla wcześniaków

Rożek do szpitala

Absolutnym minimum przy wyjściu ze szpitala i w pierwszych dniach życia jest rożek niemowlęcy. Oczywiście ten niestandardowy, odpowiednio skrojony dla najmniejszych dzieci. Wcześniaki są znane z szybkiej utraty ciepła i jest niezbędne ich dokładne owijanie i przykrywanie, tak aby nie złapały infekcji. Ich skóra jest niedojrzała i układ termoregulacyjny również. Rożek w domu można rozłożyć na płasko i przykrywać dziecko kołderką. Pamiętajmy, że wcześniaki potrzebują dużo ciepła i nie oszczędzajmy na rożku do szpitala.

Pieluchy dla wcześniaka

Kolejna rzeczą, która może zaskoczyć młode mamy jest dobór odpowiednich pampersów. W zwykłym sklepie jak i drogerii, mniejsze niestandardowe pieluchy są niedostępne. Pieluchy dla wcześniaków muszą być ultra cienkie i bardzo małe. Skóra wcześniaków jest skłonna do podrażnień i  bardzo szybko może złapać odparzenie. Pieluchy nie mogą być niedopasowane i za duże, gdyż będą uwierały skórę dziecka i powodowały podrażnienia. Najlepsze na rynku są pieluchy bambusowe dopasowane do wagi wcześniaka od 1 do 3 kg. Taka dobra pieluszka będzie właściwą pielęgnacją twojego maleństwa.

Butelka dla wcześniaka

Wcześniaki są kapryśne jeśli chodzi o jedzenie. Często matki mają problem z karmieniem i laktacją w pierwszych dobach życia dziecka. Niezbędna będzie butelka ba nawet ich zestaw. Poczynając od najmniejszych butelek sterylnych na siarę 80 ml a kończąc na większych butelkach na pokarm 120 ml. Wcześniaki są bardzo często dokarmiane ze względu na nieustabilizowaną laktację. Potrzebujemy różnych rozmiarów butelek i buteleczek, gdyż zupełnie normalne jest dokarmianie z butelki tak małych dzieci. Często rodzą się i nie mają jeszcze wykształconego odruchu ssania- trzeba im pomóc i nauczyć.

Smoczek dla wcześniaka

Smoczek fizjologiczny dla wcześniaka będzie najlepszym wyborem. Gwarantuje on, że język dziecka pozostaje w tej samej fizjologicznej, naturalnej pozycji, jak podczas ssania piersi. Musi być mały i lekki, tak aby idealnie dopasował do małej buzi dziecka od jego pierwszych dni. Ssanie smoczka uwalnia endorfiny, tak zwany hormon szczęścia, który zapewnia dziecku uspokojenie i dobry nastrój. Używanie smoczków przynosi ogromne korzyści dla zdrowego rozwoju wcześniaka. Świeżo upieczone mamy, które zaopatrzyły malca w smoczek, obserwują większy wzrost wagi dziecka i szybciej niż mamy niestosujące takiego produktu zabierają malca do domu.

Kokon dla wcześniaka

Kokon niemowlęcy to inaczej gniazdo. To hit każdej współczesnej wyprawki. Te akcesorium przeznaczone jest dla najmniejszych dzieci, da każdej mamie pewność i komfort. Owinięcie w nie malucha stymuluje odczucia znane mu doskonale z życia płodowego. Zwiększa spokój i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Gniazda otulają wcześniaka i ułatwiają mu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

Dostępne w naszej ofercie kokony dla wcześniaków to akcesoria niezwykle praktyczne. Jednak najważniejszą ich funkcją jest ochrona malucha w każdej sytuacji. Wcześniak jest otulony z każdej strony miękkimi brzegami i może poczuć się jak w brzuszku mamy. Kokon sprawi, ze Twoje dziecko będzie chętniej w nim spać. Najlepiej aby dziecko było również przykryte ciepłym kocykiem, w mniejszym rozmiarze.

Poręczna przytulanka

Wybierając prezent dla maluszka, który niedługo pojawi się na świecie, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl są oczywiście bawełniane przytulanki. Przytulanki dla niemowlaka to wyjątkowa rzecz, która towarzyszy mu już od pierwszych dni jego życia. Służy ona rodzicom do uspokajania, układania do snu czy rozbawienia noworodka.  Małe dzieci dużo czasu spędzają na śnie – rosnąc i dojrzewając. Najczęściej przesypiają dni w łóżeczku czy wózku. Najlepsza pierwsza przytulanka powinna być mała i bawełniana- wtedy będzie doskonale utrzymywała zapach mamy. Przytulanka zapewni dziecku spokój i bezpieczeństwo, tak ważne w pierwszych dniach życia niemowlaka.

Nie oszczędzajmy na jakościowych produktach

Każdy z nas najlepiej przekona się w doświadczeniu, które produkty i akcesoria będą niezbędne na wyprawkę w pierwszych dniach.  Dobre i jakościowe produkty ułatwia nam życie i funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak , że opieka nad wcześniakiem i jego pielęgnacja znacznie różnią się od dzieci z prawidłową masa ciała. Zatem nie oszczędzajmy na dobrych i praktycznych akcesoriach dla naszych dzieci.