Zostanie mamą to magiczne doświadczenie. Nawiązywanie więzi z maluchem i cieszenie się przytulaniem po karmieniu to jedne z najszczęśliwszych chwil w życiu młodej matki. Ubieranie nowo narodzonego dziecka to jednak nie tylko róże lub słodki zapach malucha. Opieka i organizacja jednocześnie wielu czynności wokół dziecka, może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jesteś pierwszy raz mamą. To naturalne, że dopiero praktyka zweryfikuje potrzeby, ale już wcześniej możesz się przygotować. 

Przygotowaliśmy dla młodych mam wcześniaków (i nie tylko!) mały przewodnik ubranek dla malucha na pierwszą wyprawkę. Dzięki niemu będą mogły poczuć się lepiej przygotowane i gotowe na ekscytującą nową podróż, jaką jest macierzyństwo. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem i listą kontrolną, aby dowiedzieć jakich ubranek dla wcześniaka potrzebujesz w pierwszych dniach życia dziecka.

Rozmiary ubranek dla wcześniaka a niemowlaka

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest dobór odpowiedniego rozmiaru ubrania. Niemowlęta rosną bardzo szybko, a dostępne rozmiary różnią się w zależności od marki. Łatwiej jest również dobrać rozmiar ubrania dla dziecka, które nie jest wcześniakiem. Bardzo małe dzieci, potrzebują bardzo małych ubrań. Standardowe rozmiary dla noworodków w zależności od ich wagi w pierwszym półroczu życia dziecka:

  • 54 cm – 0-3 miesięcy

  • 62 cm – 0-3 miesięcy

  • 68 cm – 3-6 miesięcy

Rozmiary ubranka dla wcześniaków w zależności od wagi dziecka:

  • ubranka 38 cm 0-3 miesięcy, (orientacyjna waga dziecka: 900 – 1400 g)
  • ubranka 44 cm 0-3 miesięcy, (orientacyjna waga dziecka: 1500 – 2000 g)
  • ubranka 46 cm 0-3 miesięcy, (orientacyjna waga dziecka 1900-2400 g)
  • ubranka 48 cm 0-3 miesięcy, (orientacyjna waga dziecka powyżej 2400 g)
  • ubranka 50 cm 3-6 miesięcy, (orientacyjna waga dziecka powyżej 2400 g)
  • ubranka 56 cm 3-6 miesięcy około 3 kg i wyże

Mimo sporych różnic w rozmiarówkach dla noworodków i wcześniaków, sugerujemy kupowanie ubranek dla dziecka z myślą o jego szybkim wzroście. Jest całkowicie w porządku, jeśli body lub śpioszki dziecka są trochę większe. Waga dziecka może się zmienić w ciągu kilku dni!

Lista ubranek dla wcześniaka i niemowlaka

koszulki z wiązaniem z boku/zatrzaskiem z boku

ubranka z wiązaniem lub zapięciem z boku są bardzo wygodne w pierwszych dniach. Miedzy innymi ułatwiają dostęp do pępowiny malucha, zanim odpadnie. Bardzo szybko się je zdejmuje i łatwo przebiera malucha.

Trzy- lub czteropaki ubranek niemowlęcych

w ciągu pierwszych kilku tygodni możesz potrzebować od trzech do czterech ubrań dziennie. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup wielopaków tych samych ubranek.

Bawełniane śpioszki zapinane na zamek lub zatrzaski

jednoczęściowe śpiochy niemowlęce z stopkami lub zamknięte są nie tylko urocze, ale i praktyczne. Powalają również utrzymywać temperaturę dziecka, co jest niezwykle ważne w przypadku wcześniaka. Polecane zwykle do snu.

Strój okazjonalny

w pierwszych tygodniach pobytu w domu z pewnością będziecie mieli gości. Wygodny strój do dokumentowania wszystkich pierwszych rzeczy z maluchem jest równie ważny, w końcu to pamiątka! Ten strój może być sentymentalnym prezentem od członka rodziny lub czymś, co wspólnie wybraliście z partnerem lub współmałżonkiem.

W ubieraniu niemowlaka stawiaj na praktyczność i prostotę

Pierwsze sześć tygodni ubioru dziecka będzie podstawą opieki nad nim. To czas, w którym dziecko poznaje, jak to jest być poza ciepłym i wygodnym łonem. Zanim poznacie swoje potrzeby, nawyki i rutynę, najlepiej jest zachować prostotę i trzymać się podstaw. Pamiętaj, że większość dzieci wyrośnie z rozmiaru noworodka i wcześniaka w ciągu pierwszych kilku tygodni. Trzymanie pod ręką kilku rozmiarów może być praktyczne!

Podstawowe potrzebne ubranka dla wcześniaka w pierwszych sześciu tygodniach:

1. Kombinezony, body, śpioszki (4-6 sztuk)

Plucie i wybuchowe kupy czy ulewanie mogą być codziennością. Trzymanie pod ręką od trzech do czterech śpioszków na jeden dzień jest optymalnym rozwiązaniem. Dobrze też mieć pod ręką pajacyki lub przytulne kombinezony z nieco większym zakryciem. Sugerujemy zaopatrzenie się w klasyczne śpioszki na tydzień, niezależnie od tego, czy to chłopiec czy dziewczynka. Najlepiej mieć w swoim arsenale co najmniej osiem śpioszków, aby nie prać codziennie ubranka dziecka, jeśli ma kilka wpadek. W tym momencie może już warto zainwestować w niektóre śliniaki, aby uniknąć bałaganu. Jeśli znajdziesz się w sytuacji ciągłego prania, upewnij się, że dbasz o ubrania swojego dziecka i pierzesz je prawidłowo. Dzięki temu będą służyły tak długo, jak tego potrzebujesz, zwłaszcza jeśli inwestujesz w wysokiej jakości materiały, takie jak bawełna organiczna.

2. Proste bawełniane koszulki dla niemowlaków (4-6 sztuk)

Bez względu na porę roku będziesz potrzebować zarówno koszulek z krótkim, jak i długim rękawem w swojej szafie. Prosta koszulka oszczędza czas! Te neutralne pod względem płci bawełniane koszulki są niezwykle praktyczne.

4. Botki, skarpetki i rękawiczki  niezbędne dla wcześniaka (4-6 par)

Musisz zadbać o ciepłe palce u rąk i nóg, szczególnie jeśli chodzi o wcześniaków! W dzisiejszych czasach bawełna nie jest jedynym oddychającym i ciepłym włóknem używanym w odzieży dla dzieci. Istnieje kilka wysokiej jakości i zrównoważonych materiałów, które są bezpiecznie używane, aby zapewnić dziecku wygodę i ochronę przed żywiołami. Dłonie i stopy wcześniaka mogą drastycznie zmieniać temperaturę, dlatego należy mieć pod ręką kilka zestawów skarpetek dla niemowląt i rękawiczek niedrapek. Zapewniamy, że od czasu do czasu zgubisz jedną, więc zawsze trzymaj kilka dodatkowych par w torbie na pieluchy. Są malutkie, a w razie potrzeby, podczas podróży z dzieckiem, możesz z łatwością schować kilka par w schowku. Przydadzą się również na spacerze.

5. Bawełniana czapka – niezbędna dla wcześniaka (3-4 sztuk)

Wiemy, że utrzymanie dziecka w cieple i przytulności ma kluczowe znaczenie dla komfortu maluszka. Kupując odpowiednie ubranka dla niemowląt tworzy się przytulność, która daje noworodkom poczucie bezpieczeństwa. Pomaga to dziecku poczuć się spokojnym i słabiej reagować na bodźce zewnętrzne. Pamiętaj, aby mieć pod ręką proste bawełniane czapeczki, aby ogrzać główkę dziecka. Głowa szybciej marznie. Ten element jest ważną ochroną wierzchnią dla wcześniaków na wyjścia lub spacery z wózkiem bez względu na porę roku.

Zachowaj prostotę, aby zminimalizować chaos

Podsumowując, zachowaj prostotę kompletując wyprawkę dla wcześniaka. Postępuj zgodnie z listą kontrolną noworodka i rozwijaj ją przez pierwsze kilka tygodni. Po pierwszym tygodniu zrozumiesz, co jest naprawdę ważne dla dziecka i sytuacji przez pierwsze sześć tygodni. Pamiętaj, że rozmiar dziecka zacznie gwałtownie wraz z dobrymi nawykami żywieniowymi i wspaniałą rutyną z mamą.